Ekonomi

Küresel piyasalarda Çin etkisi

Çin’de pandemi kısıtlamalarına getirilen esneklikle Çin başta olmak üzere global Borsalar yükselirken dolar risk iştahındaki artışla geriledi.

Ulusal Sıhhat Kurulu, 80 yaş üstü için aşılamanın hızlanacağını duyurdu. Öte yandan St. Louis Fed Lideri James Bullard yatırımcıların yüksek faiz ihtimalini hafif aldığı ikazını yaptı. New York Fed Lideri John Williams siyaset yapıcıların enflasyonu önlemek için daha yapacak çok işi olduğunu belirtirken Lider Yardımcısı Lael Brainard ise arz şoklarının enflasyon riskini yükselttiğini lisana getirdi.

Çin ve Hong Kong borsaları bugün yüzde 2’nin üzerinde yükselirken Avrupa ve ABD vadeli endeksleri de yükseldi. Japonya’da Topix endeksi düştü.

Dolar 2 günlük yükselişin akabinde geriledi. Euro, Japon yeni, offshore yuan ve İngiliz sterlini yükseldi.

Bitcoin yüzde 1,6 artarak 16,456 dolar, ether yüzde 2,8 artışla 1,204 dolar oldu. Ham petrol ise OPEC ülkelerinin global talepteki zayıflamaya cevap olarak arz kısıntılarına devam edeceği beklentisiyle yüzde 2’nin üzerinde değer kazandı. Spot altının ons fiyatı yüzde 0,7 artarak 1,754 dolar oldu.

Yatırımcılar yarın Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalara odaklandı. Birçok ekonomist gelecek ayki toplantıda faiz artış suratının yavaşlamasını bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu