Haber

ABD, ev sahibi Körfez ülkelerini “İran’ın nükleer provokasyonlarına son vermeye” çağırdı

ABD ve Körfez ülkeleri, İran’a “nükleer provokasyonlarına son vermesi ve diplomatik sürece ciddi yaklaşması” çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’da yer alan habere göre, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyeleri ile üst düzey ABD’li yetkililer başkent Riyad’daki KİK merkezinde yaptıkları görüşmenin ardından ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada İran, “gelişmiş füzeler kullanmak, teröre destek vermek, insansız hava araçları ve siber silahlar kullanmak, bunları bölgeye ve dünyaya yaymakla” suçlandı.

İran’ın Yemen’deki Husi milisleri başta olmak üzere resmi olmayan taraflarla artan askeri çıkarlarına ilişkin endişelere dikkat çekilen açıklamada, İran’ın zenginleştirilmiş uranyum üretiminin sivil ihtiyacı aştığı ve bunun bölgesel ve uluslararası gerilimler için tehlike oluşturduğu belirtildi.

İran’ın tutumunu değiştirip nükleer provokasyonlarına son vermesi ve diplomatik sürece yaklaşması çağrısında bulunan açıklamada, Tahran yönetimine Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) çalışmalarında işbirliği çağrısında bulunuldu.

İran’ın bölgeye yönelik politikalarına ve nükleer programına karşı en iyi yöntemin diplomasi olduğuna vurgu yapılan açıklamada, İran’ın istikrarsızlık faaliyetlerine karşı ABD ile KİK ülkeleri arasındaki işbirliği alanının genişletilmesi olanaklarına işaret edildi.

Açıklamada, İran’ın diplomatik yolu seçmesi halinde bölgenin İran halkına daha sadık hale geleceğine değinildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu