Haber

Sudan hükümetinin İsrail ile yaptığı normalleşme anlaşması protesto edildi

Sudanlı bir grup, İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen’in 2 Şubat’ta yaptığı ziyaretin ardından hükümetin İsrail ile normalleşme ilanını protesto etti.

“Normalleşme Karşıtı Sudan Koalisyonu”nun daveti üzerine başkent Hartum’da toplanan onlarca kişi, Cohen’in ziyaretine ve normalleşmeye tepki göstererek, “Anlaşmaya, uzlaşmaya ve tanımaya hayır. Kudüs bizimdir. Normalleşme ihanettir” dedi. sloganlar attı.

“Hartum Kudüs’e ihanet etmeyecek. Hain yöneticiler bizi temsil etmiyor. Filistin satılık değil.” Pankart taşıyan aktivistler kararı tanımadıklarını söylediler.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, 2 Şubat’ta İsrail ile ilişkileri normalleştirmek ve farklı alanlarda gelişmek ve ilerlemek için anlaşmaya varıldığını duyurdu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail Dışişleri Bakanı Cohen’in Hartum’a giderek Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah ile iki ülke arasında bu yıl imzalanması planlanan barış anlaşmasını görüştüğü belirtildi. el-Burhan.

ABD’nin onayıyla gerçekleştirileceği açıklanan ziyarette “barış anlaşmasının kesinleştiği” belirtilirken, barış anlaşmasının imza töreninin Washington’da düzenlenmesinin planlandığı ifade edildi. Sudan’daki geçici yönetim, Egemenlik Konseyi’nden yaklaşık birkaç ay sonra yetkilerini sivil bir hükümete devretti. olmuştu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu