Haber

Van Emniyet Müdürlüğünden TOMA’ların su ve yakıtıyla ilgili iddialara ilişkin açıklama Açıklaması

Van Emniyet Müdürlüğü, Toplumsal Olaylara Müdahale Araçlarının (TOMA) su ve yakıtının karşılanmasıyla ilgili savların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “29 Kasım’da terör örgütü PKK/KCK yanlısı yayın yapan sözde bazı basın kuruluşlarında ve sosyal medya hesaplarında ‘TOMA’nın suyunu VASKİ, yakıtını kayyum, parasını halk ödüyor’ başlıklı haberlerin yer aldığı” belirtildi.

Akaryakıt muhtaçlığının, 1 Temmuz 2021’den itibaren 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 3/e hususuna nazaran Devlet Materyal Ofisi tarafından muahede yapılan firma üzerinden, merkezi bütçeden müdürlüğe gönderilen ödenekle karşılandığı bilgisine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu tarihten evvel ise müdürlüğümüzce yapılan ihaleler ile karşılanmış, haberde bahsi geçen ve akaryakıt alındığı belirtilen firmadan rastgele bir akaryakıt alımı yapılmamıştır. Müdürlüğümüz kuvvesine kayıtlı Toplumsal Olaylara Müdahale araçlarının su muhtaçlıkları, müdürlüğümüz yerleşkelerinde bulunan su şebekesinden karşılanmakta ve faturaları sistemli olarak VASKİ’ye ödenmektedir. 2021-2022’de müdürlüğümüz ünitelerinin su masrafı olarak VASKİ’ye toplam 2 milyon 171 bin 351 lira 67 kuruş ödeme yapılmıştır. Ayrıyeten Toplumsal Olaylara Müdahale Araçlarımız tarafından ilimiz merkezinde çıkan 2021 yılında 27, 2022 yılında 23 irili ufaklı yangına müdahale edilmiştir. Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için özverili bir biçimde vazife yapan teşkilatımızı yıpratmaya yönelik yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyu bilgisine hürmetle duyurulur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu