Haber

URAYSİM Projesinde kamulaştırmanın iptali davasını EBB kazandı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB), Türkiye’nin en verimli topraklarından biri olan Alpu Ovası’na yapılması planlanan URAYSİM Projesi’nin kamulaştırmasının iptali için açtığı davayı kazandı.

Anadolu Üniversitesi tarafından yürütülen Milli Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi (URAYSİM) projesi kapsamında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Alpu Ovası’ndaki 1’inci sınıf tarım arazilerinin kamulaştırma işlemlerine karşı açtığı davada yeni bir karar çıktı. . Bursa Bölge İdare Mahkemesi, karara itiraz edilmeden temyiz başvurularının reddine karar vererek tüm işlemleri iptal etti. Büyükşehir Belediyesi bu kararla davayı kazandı ve Alpu Ovası’ndaki verimli tarım arazilerinin tarım dışı amaçlarla kullanılmasına engel oldu.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan EBB Lideri Yılmaz Büyükerşen, şunları söyledi:

“Değerli Eskişehirliler, Anadolu tarafından yürütülen Milli Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi (URAYSİM) Projesi kapsamında gözde Alpu Ovamızda 1. sınıf tarım arazilerinin kamulaştırılması davasını da kazandık. Üniversitemize tarım arazilerinin alınmasına sessiz kalamadık.Bu kapsamda Eskişehir 1. İdare Mahkemesi’nin 16 Eylül 2022’de iptaline ilişkin kararı temyize götürülerek Bursa Bölge İdare Mahkemesi’nde onandı. 6 Temmuz 2023 tarihli ve temyiz başvurularının reddi ile sonuçlanan karara itiraz edilmeden, “Aklın, bilimin, sanayinin ve kalkınmanın yanında olduğumuz kadar toprağın, üretimin ve üreticinin yanında olmaya devam edeceğiz.”

sultanbeyli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu