Ekonomi

IMF’ye göre enflasyon etkisiyle küresel ekonomik görünüm “iç karartıcı”

Uluslararası Para Fonu (IMF), global ekonomi için beklentilerin, Rusya- Ukrayna savaşı ve enflasyon tesirlerinin aşağı istikametli riskleri artırması nedeniyle ekimde iddia edilenden daha karamsar olduğunu duyurdu.

IMF Araştırma Departmanı Ekonomisti Tryggvi Gudmundsson, “Küresel ekonomik büyümedeki yavaşlamaya” yönelik bir blog yazısı kaleme aldı.

Küresel iktisat için beklentilerin geçen ay iddialardan bile makûs olduğuna işaret edilen yazıda, buna sebep olarak Rusya-Ukrayna savaşı ve enflasyon tesirlerinin aşağı istikametli riskleri artırması ile Çin’deki zayıf büyüme ivmesi gösterildi.

Yazıda, IMF’nin global iktisat için 2023 büyüme kestirimini yüzde 2,9’dan yüzde 2,7’ye indirdiği hatırlatılarak, son aylarda, G20 ülkelerindeki satın alma yöneticisi (PMI) endekslerinde kaydedilen istikrarlı bir kötüleşmeye işaret edildi.

“Küresel ekonominin karşı karşıya olduğu zorluklar çok büyük ve zayıflayan ekonomik göstergeler daha fazla zorluğa işaret ediyor.” değerlendirmesine yer verilen yazıda, mevcut siyasi ortamın “olağan dışı derecede belirsiz” olduğuna işaret edildi.

Blog yazısında, Avrupa’da güç krizinin kötüleşmesinin büyümeyi önemli halde engelleyeceği ve enflasyonu yükselteceğine vurgu yapılarak, gelecek aylarda birçok G-20 iktisadında daha fazla sıkılaşmanın beklendiği aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu