Haber

İddia: Rusya, Kuzey Denizi’nde sabotaj planlıyor

İskandinav ülkeleri Danimarka, Norveç, İsveç ve Finlandiya devlet televizyonları, Rusya’nın Kuzey Denizi’nde balıkçı teknesi ve araştırma gemisi kılığına girmiş bir filosu olduğunu tespit ettiklerini iddia etti.

Dört devlet televizyon kanalına göre, söz konusu Rus gemileri Kuzey Denizi’ndeki rüzgar türbinlerini, gaz borularını, elektrik ve internet kablolarını sabote etmeye hazırlanıyor. Ayrıca filonun su altı gözetleme ekipmanı taşıdığı ve olası sabotajlar için değerli alanların haritasını çıkardığı iddia ediliyor.

‘SU ALTI ARAŞTIRMA GEMİSİ DEĞİL, CASUS GEMİSİ’

Rusya’ya yönelik iddialarla ilgili haberler Çarşamba günü Danimarka’da DR, Norveç’te NRK, İsveç’te SVT ve Finlandiya’da Yle tarafından yayınlanacak.

Bu kanallar, İskandinav ülkelerinin karasularında seyreden bu gemileri gösteren ve konumlarını gizlemek için vericilerini kapatan Rusya’nın sistemini analiz etme iddiasındadır.

Televizyonların ortak araştırması ve haberleri Amiral Vladimirsky isimli bir Rus gemisine odaklanıyor. Resmen, bu bir okyanus keşif veya su altı araştırma gemisi. Ancak yazı, aslında bir Rus casus gemisi olduğunu iddia ediyor.

“VERİCİ BİR AY KADAR KAPALI OLDU”

Bilinmeyen eski bir İngiliz Kraliyet Donanması uzmanı, iddia edilen Rus casus gemisinin İngiltere ve Hollanda kıyılarındaki hareketlerini izliyor. Geminin bölgede rüzgar türbinlerinin bulunduğu bölgelere yaklaşırken yavaşladığı ve vericisi kapalı olarak bir ay boyunca burada seyrettiği iddia ediliyor.

Bir muhabir küçük bir botla gemiye yaklaştığında askeri tüfeğe benzeyen maskeli bir kişiyle karşılaştı. Tıpkı geminin geçen yıl İskoçya açıklarında görüldüğü gibi. Gemi, 10 Kasım’da Moray Firth koyuna girerken görüldü.

İSTİHBARAT UYARILARI, KESİK KABLOLAR, PATLAYAN BORU HATLARI

Şubat ayında Hollanda istihbaratı, donanma altyapısının aksamasına veya sabote edilmesine yönelik hazırlıklara işaret edebilecek faaliyetlere ilişkin resmi bir uyarı da yayınladı.

Hollanda Askeri İstihbarat Başkanı, Kuzey Denizi’ndeki bir rüzgar türbini çiftliğinin yakınında bir Rus gemisinin tespit edildiğini ve bölgelerin haritasını çıkardığını söyledi. O dönemde yapılan açıklamalarda, Kuzey Denizi’ndeki enerji sisteminin nasıl çalıştığı tespit edilmeye çalışıldığı ve bunun ilk kez görüldüğü belirtilmişti.

Geçen yıl Norveç’in Svalbard adalar grubunun güneyinde bir su altı veri kablosu kesildi. Norveç polisi, sabotajın arkasında “insan faaliyeti” olduğuna inandıklarını belirtirken, herhangi bir kişi veya kurumu suçlamadı.

İngiltere’de geçen yıl Ekim ayında polis Shetland Adaları’nda bir kablo kesintisinin bağlantı sorununa yol açtığını açıklamıştı.

Geçen Eylül ayında, Rusya’dan Avrupa’ya gaz taşımak için tasarlanan Kuzey Akım Boru Hattı’nın bir kısmı imha edildi. (BBC Türkçe)

esenyurt-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu