Ekonomi

Elon Musk, Microsoft’u tehdit etti: “Yasal işlem başlatma zamanı”

Investing.com – ChatGPT’yi yaratan şirket OpenAI’nin kurucularından biri olmasına rağmen Elon Musk, yapay zekanın yaygın kullanımını desteklemiyor ve sık sık riskleri artırıyor ve bunu “uygarlık için en büyük risklerden biri” olarak nitelendiriyor.

Musk, geçen ay uzmanlar hareketinin lideriydi ve yapay zeka gelişiminin uygun düzenlemeler yapılana kadar durdurulmasını isteyen bir mektup yayınladı. Musk ayrıca bu hafta ChatGPT’ye alternatif bir proje olan TruthGPT üzerinde çalışmaya başladığını duyurdu.

Dün Elon Musk bir adım daha ileri giderek OpenAI’nin şu anki sahibi oldu. Microsoftve yazılım devini yapay zeka modelini eğitmesi için dava etmekle tehdit etti. heyecanverilerini yasadışı olarak kullanmakla suçladı.

Musk’ın Twitter tehdidi, Microsoft’un Twitter’ı reklam alıcılarının tüm sosyal medya hesaplarını tek bir yerden yönetmesine izin verecek olan reklam platformundan kaldıracağına dair haberlere yanıt olarak geldi.

Musk, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Onlar (yapay zekalarını) Twitter verilerini yasa dışı kullanmak için eğittiler. Yasal işlem başlatmanın zamanı geldi.”söz konusu.

Microsoft kendi dil modellerini (LLM’ler) geliştirir ve OpenAI modellerine erişim satar. Şirket, alışılmadık şekilde yapılandırılmış bir konsensüsle geçen yıl OpenAI’ye 10 milyar dolar yatırım yaptı. Musk, 2018’de yönetim kurulundan ayrılmadan önce OpenAI’nin kurucu ortaklarından biriydi ve yakın zamanda şirketin kar amacı gütmeyen bir modelden Microsoft’tan etkilenen yüksek değerli bir kuruluşa geçişinden şikayet etti.

Verilere erişim, AI gelişiminin can damarı olarak kabul edilir. ChatGPT gibi konuşma yapay zekaları eğitim için terabaytlarca bilgiye ihtiyaç duyar ve bunların çoğu Reddit, StackOverflow ve Twitter gibi web sitelerinden sağlanır.

Bununla birlikte, Twitter gibi sosyal ağlardan alınan eğitim bilgileri, gayri resmi konuşmaları kaydettiği için değerli görülüyor ve giderek daha fazla bilgi sahibi soru soruyor ve ChatGPT’yi engellemeye veya verileri için ödeme almaya çalışıyor.

habergudul.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu