Haber

Bak-kadıköy’ün yeni üyesi coco

BAK-KADIKÖY’ÜN YENİ ÜYESİ COCO

Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Ekibi – BAK Kadıköy’ün yeni arama kurtarma köpeği Coco, AFAD tarafından düzenlenen “AFAD Köpek Arama Ekipleri Görev Yeterlilik Sınavı”nı başarıyla geçerek sertifikasını aldı.

Ekibin Yeni Üyesi Coco

Koku ve sesi algılama yetenekleri sayesinde enkazın derinliklerine ulaşarak arama kurtarma ekiplerine zaman kazandıran köpekler, sıkı bir eğitim sürecinden geçiyor. AFAD’ın eğitim sürecini tamamlayan ve “AFAD Köpek Arama Ekipleri Görev Yeterlilik Sınavı”nı başarıyla geçen Coco, BAK Kadıköy’ün yeni üyesi oldu. Coco, bu sertifikayla BAK Kadıköy’ün olası afetlere hızlı bir şekilde organize olup müdahale edebilecek donanıma sahip eğitimli ekibinin arama çalışmalarında görev alacak. 2022 yılında AFAD’ın yeterlilik sınavlarını geçerek BAK-Kadıköy ekibine katılan ilk arama kurtarma köpeği Lena oldu. Kahramanmaraş merkezli depremde görev alan Lena, enkaz altında kalan depremzedelerin yerlerini tespit ederek BAK Kadıköy ekibinin çalışmalarını hızlandırdı. Lena’nın başarısının ardından BAK Kadıköy grubunu genişletme kararı aldı.

BAK-Kadıköy üyesi Jasmine Yasemin Farr, Coco’nun gruba dahil olmasıyla ilgili şunları söyledi: “Coco hayatıma 4 aylıkken girdi. Aslında bu iş için seçtiğim köpek bu değildi. Benimle ev köpeği olarak yaşadı. 1,5 yaşından sonra eğitimlere başladık, şu anda 3 yaşında, yani yaklaşık 1,5 yıldır ister itaat eğitimi, ister saha eğitimi olsun, son 6 aydır enkaz eğitimlerine odaklanarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kadıköy Kentsel Arama Kurtarma Ekibinin ne kadar başarılı ve iyi olduğunu bildiğim için köpeğimle birlikte bu grupta yer almak istedim.6 aydır birlikteyiz.AFAD’ın düzenlediği görev yeterlilik sınavlarında Coco ile başarı elde etmiştik. Enkaz aramalarının ardından bu sayede operasyonel hale gelme şansı yakaladık. “Aldığımız bu belgeyle Türkiye’de meydana gelebilecek her türlü afette görev üstlenebilme kabiliyetine sahibiz” dedi.

“Ağır düzey akreditasyonun tüm kriterlerini yerine getirdik.”

BAK-Kadıköy ekibinden Lena’nın antrenörü Cenk Tankal, Coco’nun gruba katılmasıyla ağır seviye kriterlerinin tamamlandığını belirterek şöyle konuştu: “Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Ekibi olarak şu anda orta düzey kentsel arama kurtarma ekibimiz var. akreditasyon. Artık ağır düzeyde akreditasyon için tüm kriterleri karşıladık. Son olarak tamamlamamız gereken iki köpek kriterimiz vardı. “Bundan sonraki çalışmamız köpek sayısını artırmak ve ekibimizi geliştirecek önemli adımlar atmak olacak” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haliliyehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu