Haber

Aylar Önce Dedikodu Vardı: Suudi Arabistan’dan Merkez Bankası’na Gelen Mevduat Sosyal Medya Yorumları

Suudi Arabistan, TCMB ile 5 milyar dolarlık mevduat anlaşması yaptı. Sosyal medyada yapılan yorumlar hem güldürdü hem düşündürdü.

Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranlarının 2021’in son çeyreğinden itibaren dost ülkelerle yapılan destek anlaşmalarıyla yönlendirildiği bir sır değil. Suudi Arabistan’dan gelen mevduat da bu taraftan dikkat çekti.

Yaz aylarında iddialara göre 15 milyar dolar olduğu belirtilen Rusya’nın girişi de haberlerde yer almıştı.

Bugün yapılan duyuru: Uzlaşma sağlandı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al-Suud ve Veliaht Prens Muhammed bin Salman Al-Suud’un kararıyla Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki bağları güçlendirecek değerli bir karar alındı.

Suudi Arabistan Turizm Bakanı ile Suudi Arabistan Kalkınma Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmed Al Khateeb ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu arasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na 5 Milyar Dolar yatırılmasına ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.

“Suudi Arabistan Kalkınma Fonu aracılığıyla imzalanan bu mevduat anlaşması, Suudi Arabistan Krallığı ile Türkiye Cumhuriyeti ve halkları arasındaki yakın iş birliğinin ve tarihi bağların sadece bir kanıtı değil, aynı zamanda Suudi Krallığı’nın bir göstergesidir. Arabistan’ın Türkiye’nin güçlenme çabalarını destekleme taahhüdü” denildi. .

Suudi Arabistan tarafı, anlaşmanın Türkiye’nin ekonomik ve sosyal büyümesine ve sürdürülebilir kalkınmasına destek anlamına geldiğini belirtirken, “Bu mevduat aracılığıyla çeşitli sektörlerdeki ekonomik sorunların çözümüne katkı sağlanması amaçlanıyor” sözleri dikkat çekti.

Tabii sosyal medyada alınan paralar da yorum aldı.

Rezervlere katkı veya etki,

İlginç yorumların yanı sıra döviz kurlarına veya enflasyona etkisi de sorgulandı.

Suudi Arabistan’da “Nas”ı sorgularken,

Paranın gelişini olumlu görenler de oldu.

Konusunda uzman, muhasebe hesapları olan,

Paranın etkisini yorumlarken,

Sonuç değerliydi.

Timothy Ash, Suudi fonunun IMF’nin varlığı ve reformlarla Bahreyn, Mısır, Pakistan ve Tunus gibi ülkelerde yatırım yaptığına dikkat çekerek, Türkiye’de durumun farklı olduğunu belirtti.

Türkiye’deki para politikasını ‘hala kötü para politikası ve aşırı değerli kur’ olarak değerlendirirken, fonun Erdoğan’dan reform beklemediğini de ilginç bir biçimde aktardı.

Daha komik yorumlar da vardı.

cilimlihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu