Haber

AB, Ekvador’daki suikastı kınadı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin Ekvador’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde devlet başkanı adayı Fernando Villavicencio’nun öldürülmesini kınadığını belirterek, “Bu trajik şiddet eylemi kurum ve kuruluşları da etkiliyor. Ekvador’da “Demokrasiye saldırıdır” dedi.

Yüksek Temsilci Borrell, Ekvador’un cumhurbaşkanı adayı Villavicencio’nun başkent Kito’da seçim kampanyasını yürüttüğü sırada öldürülmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. AB’nin Villavicencio cinayetini “en güçlü ifadelerle” kınadığını belirten Borrell, “Bu trajik şiddet eylemi aynı anda Ekvador’daki kurumlara ve demokrasiye yönelik bir saldırıdır.”

“ADAYLARA YÖNELİK GÜÇLÜ KORUMA TEDBİRLERİ HAYATI ÖNEMDEDİR”

AB’nin Villavicencio’nun ailesi başta olmak üzere Ekvador hükümeti ve halkıyla dayanışma içinde olduğunu vurgulayan Borrell, “Bu menfur hatanın failleri ve organizatörleri adalet önüne çıkarılmalı. özgür ve demokratik seçim süreci. önlemler de hayati öneme sahiptir. AB, Ekvador demokrasisini destekleme ve barışçıl demokratik seçimlerin gerçekleştirilmesine yardımcı olma taahhüdünü yineler. Bir AB seçim uzmanı heyeti şu anda Ekvador’dadır ve seçim sürecini yakından izlemektedir. organize suçun artan şiddetine yanıt veriyor Ekvador’a karşı mücadelesinde Ekvador’un yanında yer alıyor ve bu büyük rahatsızlığı gidermek için son mutabakat zaptı çerçevesi dahil olmak üzere Ekvadorlu yetkililerle işbirliği yapmaya devam edecek.”

cekerekajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu